Kuchyňské spotřebiče vysoké kvality
navržené a sestrojené pro Vás v Austrálii
 
  

Optimum VAC2 Vysokorychlostní Vakuový Mixéry - SVĚTOVĚ NEJLEPŠÍ TECHNOLOGIE MIXOVÁNÍ VE VAKUU POHÁNĚNÁ MOTOREM OPTIMUM

který vyrábí smoothie, ořechová másla,zmrzliny a další zlepšuje kvalitu potravin a prodlužuje JEJICH životnost

Vacuum Blender

CELOSVĚTOVĚ NEJPRODÁVANĚJŠÍ ZNAČKA MIXÉRŮ UVÁDÍ NA TRH PRŮMYSLOVĚ NEJLEPŠÍ VAKUOVOU TECHNOLOGII

 

Vacuum Blender Vacuum Blender Vacuum Blender Vacuum Blender Vacuum Blender Vacuum Blender

Optimum VAC2 Vysokorychlostní Vakuový Mixéry - SVĚTOVĚ NEJLEPŠÍ TECHNOLOGIE MIXOVÁNÍ VE VAKUU POHÁNĚNÁ MOTOREM OPTIMUM

běžná
cena: 23 165 Kč


OPTIMUM VAC2 VORTEX VAKUOVÝ mixér obsahuje:

 • Nádoba bez BPA s víkem a uzávěrem
 • Multifunkční 6-ti lopatková sestava čepelí pro mokré a suché mixování
 • Odolné pěchovadlo pro vylepšení procesu přípravy a mixování
 • 30-denní záruka Vrácení peněz
 • přístup k zákaznické podpoře
 • Mezinárodní záruka

 

Níže je faktické srovnání:

    Optimum VAC2 Vortex vakuový mixér   Kuvings Vacuum Blender SV-500
Motor:  
2238 Wattů
 
1500 Wattů (maximální výkon)
Třída:
 
Domácí a komerční
 
Domácí
Čepele:  
Sestava 6ti čepelí
 
Sestava 6ti čepelí
Velikost nádoby:  
2 litry
 
1,5 litry
Použití nádoby:  
bez BPA
 
bez BPA
Digitální Panel:  
Ano
 
Ne
Rychlé vytáčení:  
Ano
 
Ano
Snadná jedno dotyková tlačítka:  
Ano
 
Ano
Funkce pulsování:  
Ano
 
Ano
Přednastavené funkce:  
Vakuum + sojové mléko, vakuum + zelenina / ovoce, vakuum + ořechy, vakuum + smoothie
 
Vakuum + automatické mixování
Maximální teplota směsi  
90 stupňů Celsia
 
40 stupňů Celsia
Hmotnost:  
5,8 kg
 
6,2 kg
Rozměry produktu (dx š xv):  
200 x 235 x 515 mm
 
216 x 240 x 443 mm
Vypnutí při přetížení motoru:  
Ano
 
Ano
Hladina hluku:  
83 dBA
 
nezveřejněno
Pěchovadlo:  
Ano
 
Ano
Záruka:  
5 let domácí/
1 rok reklama
 
5 let na motor, 1 rok na náhradní díly2017 Nejprodávanější Kuvings Rival

Upozorňujeme, že neprodáváme Kuvings produkty

"Otáčky (RPM) srovnání: Vzhledem k nedostupnosti oficiálního měření k posouzení otáček mixéru, Froothie již neuvádí rychlosti jednotlivých mixérů a místo toho se zaměřuje na výkon a kvalitu výrobků, včetně materiálů,kvalitu konstrukce a konstrukci motoru."
Optimum VAC2 Vortex vakuový mixér
Výkon motoru 1800 Wattů
Materiál čepelí Vysoká kvalita nerezové oceli
Sestava čepelí Sestava 6 čepelí
Velikost nádoby 2l
Bezpečnostní prvky Ano
Volba rychlostí Ano
Snadná jednodotyková tlačítka Ano
Funkce pulsování Ano
Úroveň hlučnosti 83 dBA
Hmotnost 5,8 kg
Rozměry výrobku (dxšxv) 200 x 235 x 15 mm
  • Ovocná smoothie Optimum je navržen tak, abyste během několika málo sekund vytvořili ovocná smoothie, rozdrtili led a ovoce.

  • Zelená smoothies Kapusta, salát, celer, špenát, máta, okurek, banány nebo mrkve, Optimum Vám zajistí, že Vaše smoothie je jemné a bez vláken.

  • Mletí ořechů a obilí Optimum sestava 6-ti čepelí umožňuje snadno umlít celá zrna obilí, fazole a rýží, nebo uhníst těsto na chleba

  • Drcení ledu Výkonný motor umožňuje, že Optimum rozdrtí velké množství ledu během několika málo sekund, což je perfektní pro smoothie, limonády a zmrzliny.

  • Ořechová másla oříšková čokoláda, burákové máslo, mandlové máslo …. na co si vzpomenete! Optimum vyrobí nejlepší ořechová másla bez Konzervantů, za použití pouze jedné ingredience.

  • Ořechová mléka smíchejte ořechy s trochou vody, pomixujte, přefiltrujte a můžete servírovat misku přírodního nemléčného mléka s cereáliemi

  • Zmrzlina ze zmražených plodů ovoceOptimum přemění Vaše oblíbené ovoce do úžasné porce zmrzliny bez tuků, bez konzervantů, kterou si můžete dát bez pocitu viny

  • Čerstvé ovocné džusy Optimum je schopný snadno umixovat celé ovoce a zeleninu, neoloupané a nenakrájené, a vytvoří tak zdravý džus plný vlákniny. A to nejlepší …. Nezůstanou žádné zbytky, tedy jeho čištění je rychlé a snadné.

  • Pomazánky a krémy Jestliže milujete hedvábně jemný hummus pomazánku, anebo robustní rajčatovou salsu, Optimum je zde, aby Vám s tím pomohl. Nabízí velké množství krémů a pomazánek, ze kterých si můžete vybrat.

  • Koktejly Koktejly mohou být připraveny třepáním, mícháním nebo mixováním s ledem během několika sekund.

  • Čerstvé ovocné džusy Optimum je schopný snadno umixovat celé pomohl. Nabízí velké množství krémů, neoloupané a nenakrájené a vytvoří tak zdravý džus plný vlákniny. A to nejlepší, Nezůstanou žádné zbytky, tedy jeho čištění je rychlé a snadné.
  • Delší životnost Vakuová technologie umožňuje namixovat si suroviny předem a využít stejné benefity a úžasnou chuť čerstvě namixovaného smoothie později.

  • Uchovává čerstvost a zachovává nutriční hodnoty Tím, že mixujete ve vakuu, živiny v surovinách jsou plně zachovány a jejich čerstvost je uchována do té doby, než otevřete víko.

  • Eliminuje ztrátu barvy a oxidaci Vystavování surovin kyslíku nebo oxidaci snižuje kvalitu, ovlivňuje strukturu i chuť výsledného smoothie. Ve vakuu je výsledné smoothie hladší, jemnější a je chráněno před separací jednotlivých složek a ztrátou barvy.

  • Maximalizuje příjem živin Díky prevenci před oxidací jsou živiny v čerstvých potravinách plně chráněny, čímž je zajištěn přísun maxima živin z každého smoothie.

* Povinná pole

23 165 Kč

23 165 Kč

* Cena s DPH, poplatek za dopravu 300,-Kč nezahrnut

 • Vacuum Blender
 • Vacuum Blender
 • Vacuum Blender
 • Vacuum Blender
 • Vacuum Blender

Optimum Vortex Blender V.S. Vitamix - Verified 3rd Party Testimonials

Fantastic Blender!

5 out of 5, reviewed on Apr 04, 2016

This vortex blender is fantastic! Easy to clean, chops, blends, purees perfectly. Recently I mistakenly purchased teff seeds rather than flour - no problem with my Optimum as I just tipped them in the jug and a few seconds later, I had flour!

-Continue reading..

Redefined my kitchen

5 out of 5, reviewed on Mar 30, 2016, viewed 177 times

My wife is a full-time post-grad student and I work a busy office job so we have little time to cook. On top of that, we can't afford some of the vegan products sold in the grocery stores here in New Zealand. After owning and selling our beloved Vitamix Pro 500 we thought we'd never be able to afford one again and wouldn't ever lower our standards. Then a friend showed us her Optimum blender and explained that it's everything you need in a high-powered blender but at about half the cost of Vitamix and Blendtec…

-Continue reading..

Pulverized everything!

5 out of 5, reviewed on Jun 23, 2015

I've owned a magic bullet for 2yrs and use it almost daily. My little boy loves smoothies (and me) so was keen to hide all sorts of good vegies in there but disappointingly lots of lumps - even bananas. Much research into this blender and saw in comparison to Vitamix it was rating much higher (and Froothie are having an end of financial year sale - yes). Made my first green smoothie today (kale , apple, carrot, pineapple & mint). I'm not kidding in 20secs it was blitzed to smitherines,,,not one lump. My son didn't appreciate the sound but wow, I'm so impressed. Seriously one happy camper :)

-Continue reading..

Best Blenders and Slow Juicers on the market today!

Froothie Optimum blenders and slow juicers are absolutely the best quality you could ever expect to buy! …I have the Optimum 9400 Blender + the Optimum 400 slow juicer.
If you were thinking if buying the Vitamix blender.... I suggest that you reconsider and opt to buy the Froothie Optimum blender if your choice instead. You only need to watch one of the many FROOTHIE TV demo videos on youtube, to see what these powerful blenders can do and make! Icecreams, nut butters, smoothies, soups, freshly ground flours, bread dough... the list just goes on and on! Super easy to clean and store under bench in cupboards if you so chose to. Or keep on bench top and display proudly! …Vitamix, Nutribullet etc, just can not compare to Froothie, full stop!

-Continue reading..

Optimum - Froothin' Amazing

I could not live without my Optimum blender... I was searching for a vitamix and found this instead and it has been the best blender ever! I use it every day, several times a day. I love how it is heavy duty and blends even the heaviest of smoothies and frappes. Chops nuts, makes breadcrumbs, makes soup.... It's totally 'da bomb' ... I've had it three years now and still going strong:) Awesome Read more…

-Continue reading..

Review from the Raw Food Mum

As much as we love our Vitamix it is a high price point item for those starting out on a healthy journey with their families and this was my concern as I promote raw food for families. For some families purchasing a blender over a $500 price point is just not going to happen, which means that entering the world of green smoothies and raw food can be a bit limiting. I wanted to find a blender that I could stock in my online store that matched the Vitamix with quality and a blender that families could actually afford. I also wanted to make sure that by putting my name behind something .. that these blenders would cut it especially knowing how we use them! HERE ARE FEW MORE REASONS WHY I LOVE THE OPTIMUM BLENDERS ….

-Continue reading..

Review from Choice

The Vitamix and Optimum both allow you to create endless amounts of healthy, nutritious foods. Their powerful motors allow them to handle heavy loads better than most standard blenders. In comparison to the blenders we’ve tested, the Vitamix is up there with the better scoring models, and would make our What to Buy list. Following the re-test of the Optimum, it too would make our What to Buy list

-Continue reading..

Better than my Vitamix

It is every bit as good as claimed. We bought this to replace our Vitamix. We haven't been disappointed with our purchase and have found it better than our Vitamix.

-Continue reading..

Optimum Better than Vitamix

Performance wise, they were on the same level. If anything, the Optimum 9400 slightly out performed the Vitamix. We were actually quite impressed

-Continue reading..

Just Amazing

Before you go out and spend a $1000 on and in my opinion a inferior blender the American Vitamix you should do yourself a favor and try the 9400 Beast you wont be disappointed especially at half the cost and twice the warranty.

-Continue reading..

And the winner is...

I spent hours each night studying YouTube videos and it came down to 2 blenders,Vitamix or Optimum.At the end of the day the optimum 9400 looked to be the superior machine so I purchased it!! Literally the best thing I have ever spent my money on!!

-Continue reading..

Froothie/Optimum VS Vitamix

I personally looked at getting the nutribullet, ninja and vitamix. Buying from an Australian owned and operated company with a 10 year warranty definitely helped me make the right decision. 

-Continue reading..

Amazing machine!

I was looking at getting a Vitamix to start my journey to good health. After doing some research I stumbled upon Froothie and the Optimum 9400. Saw the videos and specifications and decided I would bite the bullet and buy one. It is a fantastic machine! 

-Continue reading..

Optimum user review

I have now used the blender for all the recipes I made with Vitamix. I am pleasantly surprised and unequivocally convinced the Optimum 9400 has the same result and build quality as the Vitamix. The longer blades were also very effective for grinding, and with the additional speed the job was done quicker than my Vitamix in some cases (note I never purchased the Vitamix dry jug which could have a similar result when grinding to the Optimum). Smoothies both had the same great texture, everything blended in seconds.

-Continue reading..

Great Value!

I had always wanted to buy a vitamix but am so glad I found the Optimum instead. It is more powerful (my friend has one for me to compare), also easy to use and clean.

-Continue reading..

RIP the old blenders

Excellent value for the price (for something that, in my opinion, beats the Vitamix in every way), and it does the job.

-Continue reading..

My family loves the Optimum 9400

I am so pleased with our Optimum 9400. I researched for 2 years before choosing the the Optimum over the American made Vitamix. There's no comparison between the two blenders. The quality surpasses all blenders of its kind.

-Continue reading..

The Optimum 9499

I am thrilled with my Optimum 9400, it is fast efficient and makes the worlds best smoothies. In my opinion this is the absolute best quality machine for the money, I think it is a much superior blender than the Kitchen Aid, Vitamix, Magimix and the Breville models in the same or higher price category.

-Continue reading..

Centrepiece of My Kitchen!

Sturdy, great on-par (if not better) alternative to Vitamix

-Continue reading..

Optimum 9400 - the Life Saver

Decided to look for Vitamix and came across this. After comparing and reviewing, found the Optimum 9400 is in par of not a little better so decided to give it a shot. Chat to them online, manage to get a small freebie and received the goods promptly. They seem to be really efficient in their customer service.Tried it and boy it works.

-Continue reading..

Best Ever Blender

I came across the froothie website and saw that it looked the same and can do all the same things, and that is has even has more impressive specifications than a Vitamix. This is a quality product that is designed to last as it actually allows you to select a 10 year warranty on it (I chose a 5yr warranty). I really love this machine and it is just so easy to clean and maintain - you just basically rinse it out and there are no hidden areas that trap food - so simple. Everything that is said about it is true.

-Continue reading..

All my questions answered!!

This blender is exactly what I was after and for an amazingly affordable price- the fabulous staff on the live chat at Froothie answered all my questions on the spot and helped me choose the best option for my home use. Relief after many hours of searching the internet and trying to compare to other brands like vitamix to no avail. I use it every day!

-Continue reading..

Optimum 9400

Cheaper than Vitamix but no loss in ability.

-Continue reading..

Use it every day

I have been holding out for a vitamix but a friend told me to buy this one. When i received my 9400 I made my daily green smoothy as was really happy. Tasted delicious and blended smooth. I am trying to go more raw vegan so I make dips, sauces, and lots of banana ice cream. ( frozen bananas only - so yummy )

-Continue reading..

Optimum 9400 blender is the shizz!

I needed a blender as my kenwood was not belnding the kale up finely enough for the green smoothies I like to make so I did a lot of research looking at vitamix, ninja etc etc. I finally ended up settling on this one due to the manufacture and also the price.)

-Continue reading..

What a great product!

I spent a while searching and comparing different products on the market, even considering the Vitamix and the Blentech (Both reputable brands). I luckily stumbled across a few Youtube clips and forums showcasing an Australian blender range by Froothie… Thank you Froothie, the product is simply awesome. The exceptional design, quality and power of the Optimum 9400 at an affordable price makes it hard to beat. I can quite confidently say the blender is on par if not better than the leading blenders on the market. If anyone is looking for a great quality Australian owned blender with excellent customer service then I highly recommend the Optimum 9400 by Froothie.

-Continue reading..

Best money I ever spent!!!

I researched the Vitamix and the Ninja Kitchen System, but then came across the Optimum 9400 and was super impressed, it also seemed to have the best reviews so I purchased one from Froothie while it was on sale for nearly half price

-Continue reading..

FANTABULOUS!!!

If you want a blender that rivals vitamix but at a fraction of the cost....this is your answer!! Get on to it peoples, you won't regret it!!

-Continue reading..

Don't consider ANYTHING else

I am a hard working professional and was tossing up between a vitamix and one of these. It wasn't until I compared the specifications I realised that I was getting MORE for LESS. This machine works harder, is equally durable, and is quieter that your $1,000AUD + vitamix machines.

-Continue reading..

Terrific Blender!

It does everything a Vitamix can do, and more. It has become one of the most used appliances in our house, along with the kettle and the toaster!

-Continue reading..

Excellent value!

Like many others I'd had my eye on a Vitamix for a long time but couldn't justify the expense. The Optimum fit my budget and is a great product, I couldn't be happier.

-Continue reading..

Wow that's a good blenders

The blender is about 1/2 the price of the leading brand (Vitamix) that many of my friends own and as far as I can tell is quieter and a better blender.. So less money, Australian owned and a better blender.. 

-Continue reading..

Amazing blender and service from Froothie

So I thought a Vitamix was my only option if I wanted a machine to last more than a year or two at the most. I am just over the moon with my Optimum - not only can it blend anything that the other high powered blenders can, it does it at a realistic price, has a 10 year warranty, and the service that I received from Brian was right up there with the best I have ever received as a customer

-Continue reading..

Amazing

As I mentioned to the Froothie team I was sceptical and ready to be biased against the Optimum, I have wanted a Vitamix for years but put off by the price.All I can say is I am delightfully and totally sold. This machine does everything it states and then some - silky smooth green smoothies, Amazing nut cheeses and raw desserts, easy nut milks, yummy nut butters

-Continue reading..

Very good

We purchased an Optimum 9400 about 2 months ago and used it daily since. I would have preferred a Vitamix, but at double the cost it is not good value for money.

-Continue reading..

Review from Health Yeah

I've been through a fair few blenders in my time and there have been some highs and lows. There was the shall-not-be-named Briscoes blender that catapulted smoothie all over my kitchen as I lifted the jug from the base. The blender that obliterated my spatula. The one that shimmied across the bench when it was on so you had to keep all hands on it. These blenders suited my banana berry smoothie habit just fine, but when I discovered green smoothies, plant-based and raw meals, I felt an upgrade was in order.

-Continue reading..

Love my new blender!

I had a nutribullet that blew up after 1 month. After extensive research (including looking into buying a vitamix) i purchased the Optimum 9400 … My friend has a vitamix and the quality is identical. As an added bonus it is actually quieter than the vitamix! Would highly recommend to anyone looking for a blender.

-Continue reading..

Search for the 'right' blender

I have been searching for a high speed blender for some time, but was unable to afford a Vitamix - which is so much touted. I read a review about blenders on Wellness Warriors blog and from there I learnt about the Optimum 9400. I followed up through Froothie and found this particular model on sale. I can honestly say it is all it says it is. I am delighted with it and now make creamy smoothies on a daily basis. Plus nut butters, nut mylks, pesto, etc. I do not regret my decision at all and I sincerely highly recommend this Optimum high speed blender.

-Continue reading..

Kick-starting my family’s health with the Optimum 9400 (2ND GEN)

Originally I was thinking of purchasing the Vitamix but luckily hubby came to the rescue as usual and saved us not only money but also kickstarted our health with the Optimum 9400! We love the Optimum 9400 so much that we decided to purchase my parents one for my dad’s 60th this year, let’s just say they can’t stop raving about it. It’s so easy to use and assemble, and washing up is just a r inse away! Thanks Optimum for an awesome product!

-Continue reading..

I use the 9400 (2ND GEN) twice a day!

I use this blender for smoothies, soups, sauces and desserts, and am most impressed by the speed and power, as well as by how well it handles regular use. It's easy to clean, and, after six months, shows no signs of wear and tear. It's the only blender I've used that deals well with berry seeds, and completely blends tomato skin, ginger and other root vegetables (thick carrots and raw beets). If you can afford it (and it's so much cheaper than a Vitamix, with), I highly recommend the Optimum 9400.

-Continue reading..

A wonderful Aussie product and warranty

I bought the Optimum 9400 as a separate blender to my Thermomix instead of buying a second bowl, and I'm so glad I did. Initially, I did a raw food course and embraced a 'real' food way of eating. It's not enough to mash the food- all the goodness such as vitamins, minerals etc need to be retained to keep your body healthy on a cellular level. The same applies to healing your body, and I believe the Optimum cuts food without bruising. I use it all the time for smoothies (better than a Thermomix and equal to a Vitamix), and for dips, dressings, sauces, shredding, milling, batters - and the list goes on. It saves heaps of money - no more store-bought goods with artificial flavouring, chemicals, anti-fungal, anti-goodness rubbish. The Optimum 9400 is a fantastic appliance.

-Continue reading..

A Great Healthy Addition To Any Kitchen

My previous blender just couldn't do the job properly and I had to return it to the store twice for replacement parts. Not willing to spend the $1200 or so on a Vitamix, I researched online and found the Froothie Optimum 9400 for a fraction of the price and a great performer. I love it's large jug capacity, it is easy to assemble, clean and use and especially blends my green smoothies perfectly in no time at all. I received great service, ordered it online Thursday and it was delivered Friday. Thank you Froothie for making my life easier :)

-Continue reading..

A life changer! Better than a Vitamix @ half the price!

Blend your way into a lifestyle of AWESOMENESS with this fantastic blender! If you're looking for a blender with great build quality, RAW POWER, ease of use - and HALF THE COST of a Vitamix - the Optimum blender is THE blender for you! You will NOT regret this purchase! :)

-Continue reading..

Can't live without it!

After many months researching blenders, my final decision was either a Vitamix or Optimum 9400. It came down to quality and price - Optimum won. Being a Mum of five children, healthy eating and living is vital. My whole family use the Optimum with ease. From sauces to nut butter's, nut milk's, smoothies, soups, chopping and making my own flours. I love it! I'd be lost without it...

-Continue reading..Vacuum Blender Vacuum Blender Vacuum Blender Vacuum BlenderGarantujeme Vaši spokojenost - 30-ti denní záruka vrácení peněz
ZÁRUKA
KLIKNĚTE ZDE pro více informací ... Budete překvapeni!

NEJKOMPLEXNĚJŠÍ ZÁRUKA V PRŮMYSLU, KTERÁ SE VZTAHUJE NA MOTOR A NÁHRADNÍ DÍLY,
PRÁCI, 24x7 ZÁRUKA A ZÁKAZNICKÁ PODPORA

 • NAMIXUJE KAMENY BĚHEM PÁR SEKUD!

 • 1 APPLIANCE - 15 Functions!


 • Úvod

  Nový, inovativní Optimum VAC2 Vortex Vakuový mixér je opravdu Revolučním přístrojem, který dláždí cestu budoucnosti průmyslu s mixéry. Jestliže před začátkem mixování vypustíte z nádoby vzduch, je eliminována oxidaci a zničení živin a vytvoříte tak smoothie, které zůstane čerstvé, plné chuti a živin. S vakuovými nádobami, které obsahuje, si můžete smoothie připravit dopředu a pak si vychutnat stejně dobrou chuť a živiny později. Optimum VAC2 Vortex vakuový mixer je něco, co musíte mít, pokud chcete žít zdravě a vyrábět si vždy to nekvalitnější jídlo.

  Optimum zajišťuje kvalitu a ujišťujeme Vás, že tento přístroj je stejně kvalitní jako zbytek našich mezinárodně oblíbených vysoce kvalitních vysokorychlostních vortex mixérů. Vždy se snažíme rozvíjet nejzdravější možnosti, abychom vyhověli potřebám zákazníků a vakuový mixér je perfektní řešení pro stále rychlejší životní styl.

 • PROČ VACUUM MIXOVÁNÍ

  Svého druhu první Vakuová technologie mixování, Optimum VAC2 Vortex Vakuový mixér průkopnickým zařízením, jehož cílem je zlepšit kvalitu potravin, jejich uchování a životnost. Vakuová technologie eliminuje proces oxidace, tím, že odsaje z nádoby vzduch (kyslík), který jinak vede k ničení živin v jídle, takže si můžete vychutnat maximum živin.

  Delší životnost

  Vakuová technologie umožňuje namixovat si smoothie dopředu a stejné hodnoty a výbornou chuť si pak vychutnat stejně, jako byste si ho teď právě čerstvě namíchali.

  Uchovává čerstvost a zachovává živiny

  Mixováním ve vakuovém prostředí jsou plně zachovány živiny a čerstvost, do té doby, než otevřete víko nádoby.

  Eliminuje ztrátu barvy a oxidaci

  Vystavování vzduchu nebo oxidaci ovlivňuje kvalitu, strukturu a chuť výsledného smoothie. Ve vakuu je smoothie jemnější, hladší a zabraňuje se oddělování jednotlivých složek a ztráty barvy.

  Maximalizuje příjem živin

  Tím, že zabráníte procesu oxidace, živiny v čerstvých surovinách jsou plně uchovávány a zajišťují tak maximální výtěžek z každého smoothie.

 • Čepele

  Sestava čepelí ve Vašem Optimum VAC2 Vortex vakuovém mixéru kombinuje vysokou kvalitu materiálů s důmyslnými konstrukčními prvky, díky nimž předčí přístroj i možnou konkurenci.

  Vyrobeny z vysoce kvalitní nerezové oceli na zakázku, čepele ve Vašem Optimum VAC2 Vortex vakuovém mixéru mohou řezat ty nejtvrdší ingredience. Zatímco většina domácích mixérů nabízí dvě (výjimečně čtyři) čepele, Váš Optimum VAC2 vakuový mixér sestává z šesti: dostatečné množství k tomu, aby umixoval těžké suroviny, jako jsou ořechová másla do jemné hladké konzistence.

  Dvě z těchto čepelí jsou přesně natočeny tak, aby zabránily ucpávání hutných potravin a aby se nevytvořilo vakuum v mixovací nádobě. Jsou o něco delší než ty v originálním Optimum VAC2 vakuový mixér, což znamená, že si poradí i s těmi vice náročnými domácími úkony v kuchyni jako je krájení nebo strouhání tvrdých surovin. Multifunkční hřídel na každé čepeli Vám bez obtíží umožní kombinovat mokré a suché ingredience společně v jednom mixování – tím ušetříte čas i energii.

 • Přínosy pro zdraví

  Rychlejší a vyšší absorpce živin

  Živiny jsou přijímány rychleji do těla, jelikož jejich trávení je v rozmixovaném stavu jednodušší. Používání syrových surovin také zvyšuje množství živin, které Vaše tělo absorbuje.

  Zlepšení stravovacích návyků

  Tím, že se o své tělo staráte a přijímáte vitální vitamíny a minerály ze skutečných potravin, budete se cítit déle sytější; tím se sníží hladovění a nutkání k jídlu.

  Zabránění výskytu cukru v krvi

  Mixování uchovává vlákninu v ovoci a zelenině, což může napomoci zabraňování vzniku cukru v krvi.

  Snadné začlenění super-potravin

  Zlepšete svou výživu snadno přidáním super-potravin, jako jsou maca, spirulina, chia semínka, lněná semínka, bílkovinový prášek do Vašich smoothie.

  Zvýšení příjmu zeleniny

  Snadno začleníte listovou zeleninu, jako je špenát, kapusta a další zelenina do Vašich smoothie, abyste měli chutné a zdravé jídlo.

  Rychlá příprava jídla

  Snadno, rychle a s plno vitamíny, smoothie je perfektní pro zaneprázdněné obyvatele měst.

 • Výrobci

  Optimum® je australská značka, která vyrábí vysoce kvalitní mixéry a další zařízení pro celosvětový trh. Od začátku až do konce je výroba vedena tak, aby vyhověla striktně přísným kritériím při kontrole kvality. Každý Optimum VAC2 Vortex Vakuová mixer je extenzivně testován před tím, než je považován za vhodný k prodeji Froothie zákazníkům.

  Optimum® se rovněž spojuje s třetími stranami, jakožto výrobci součástí, kteří mají po desetiletí dobrou reputaci v důsledku své kvality a kteří dodávají některé ze světově proslulých značek spotřebičů ve světě. Veškeří výrobci používají nejmodernější vybavení, meteriály a designy, aby vytvořili prémiovou kvalitu motorů, sestavy čepelí a další komponenty, které jsou součástí Optimum® zařízení.

 • NÁŠ SLIB

  Výhody, že se stáváte zákazníkem Froothie při koupi Vašeho Optimum VAC2 Vortex vakuového mixéru, rostou. Jsme si jisti, že si Váš nový mixér zamilujete po prvním spuštění tlačítka.. Až budete připraveni s ním experimentovat, náš velmi dobře Vyškolený personál je připraven Vám pomoci, abyste ze svého zařízení dostali to nejlepší.

  Proto Vám také zajišťujeme zákaznický tým podpory, který je tu pro Vás kdykoliv budete potřebovat. Froothie tým podpory a náš záruční systém jsou k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, 24/7, tedy kdykoliv během dne nás můžete požádat o pomoc.

  Navíc, jako zákazníkovi Froothie, Vám nabízíme 1 měsíc zkušebního, kdy si koupíte Optimum VAC2 Vortex vakuový mixér. Pokud nebudete s Vaším novým mixérem spokojeni z JAKÉHOKOLIV důvodu, kontaktujte Froothie během lhůty 30 dnů. Vrátíme Vám peníze v plné výši bez jakýchkoliv dalších dotazů a dokonce uhradíme náklady na zaslání spotřebiče zpět k nám.

Optimum 9400 Vs Vitamix porovnání – výsledky : Oba excelentní mixéry
 • Část I Optimum 9400 VS Vitamix – porovnání mixérů
  Vacuum Blender
 • Část II Optimum 9400 VS Vitamix - porovnání mixérů
  Vacuum Blender
 • Část III Optimum 9400 VS Vitamix - porovnání mixérů
  Vacuum Blender
 • Část IV Optimum 9400 VS Vitamix - porovnání mixérů
  Vacuum Blender
 • Část V Optimum 9400 VS Vitamix – celkové porovnání mixérů
  Vacuum Blender

Hrdí operátoři řady spotřebičů Optimum v České republice

PayPal Logo

contact info

 • Athena Solutions Pty Ltd – Froothie (NL)
  Unit 1/ 24, London Drive,
  Bayswater VIC 3153,
  Australia
 • DPH registrační číslo : NL 824103099B01
  Zákaznický servis : [email protected]
  telefonní číslo : 228880081

INSTAGRAM